




Vintage shirt dress Reworked bleached one-off deconstructed
49.00 €
1 in stock
SKU: 23172
Categories: Dresses, Reworked Vintage
Description
Rad reworked dress that we made by combining a cotton tee and a micro-cord shirt. We bleached and tie-dyed both of them to get the perfect colour match. It can be tied at the front or back, and it’s perfect if you happen to have four arms. Go and wrap your fine body into sustainable fashion.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
| width (seam to seam) | 65 cm / 25.4" |
|---|---|
| Bust | 150 cm / 58.5" |
| sleeves | 56 cm / 21.8" |
| length | 90 cm / 35.1" |
Related products
-


Vintage psychedelic dress 60s velvet taffeta prom dress
64.00 € Read more -


Vintage dress 60s wedding prom yellow floral pleated dress
59.00 € Add to cart -


Vintage Shirt Dress Y2K Reworked One-off Grunge Midi
49.00 € Add to cart -


Vintage Slip Dress 50s Lace Lingerie Party Mini in Black
49.00 € Add to cart