



Vintage psychedelic dress 60s velvet taffeta prom dress
64.00 €
Out of stock
SKU: 20572
Category: Dresses
Description
Breathtaking vintage party dress from the 60s. This babe survived more than 50s years in great condition — shows only some minor signs of age and love. It’s a handmade piece that closes with a copper zip. Made from the most amazing velvet patterned taffeta fabric.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Pattern | floral |
| Era | 60s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Evening |
| Featured material | Mixed |
Our model, Gloria is 161 cm / 62.8" tall and she's a size M.
Hand wash only
| Bust | 100 cm / 39.0" |
|---|---|
| length | 103 cm / 40.2" |
| waist | 80 cm / 31.2" |
| hip | 106 cm / 41.3" |







