



Vintage Preppy Blazer 90s Oversized Art Daddy Wool Coat
39.00 €
Out of stock
SKU: 27715
Category: Coats & Jackets
Description
This oversized vintage preppy blazer just landed here from the 90s and it’s still in great condition. This babe is featuring non-scratchy wool-blend fabric, wide shoulders, two pockets and a button closure. It’s a boxy fit piece that’s perfect for your art daddy outfits. Fits more sizes depending on the desired look.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Components | elastane, polyamide, wool |
| Featured style | Blazer |
| Featured material | Wool |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Dry clean only
| armpit to armpit | 72 cm / 28.1" |
|---|---|
| length | 69 cm / 26.9" |
| sleeves | 65 cm / 25.4" |
Related products
-


Vintage denim jacket 80s grunge acid wash cropped jacket
34.00 € Add to cart -


Vintage crop denim jacket Reworked clear vinyl PVC open back
49.00 € Add to cart -


Vintage denim jacket 90s reworked cropped grunge jacket
49.00 € Add to cart -


Vintage Denim Jacket Reworked Clear Vinyl Open Back Coat
59.00 € Read more