




Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 €
1 in stock
SKU: 24598
Categories: Reworked Vintage, Trousers & Jeans
Description
No need to look further, true vintage Levi’s jeans in good condition even though it’s from the sunshiny 2000s! It’s a one-off reworked beauty that we bleach painted to get the cloudy pattern. It has five pockets and zip & button closure. That’s right, this vintage fashion gem will make you look bitching’ wherever you go.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Straight |
| Featured material | Denim |
Levi's
Our model, Klaudia is 169 cm / 65.9" tall and she's a size S.
Machine wash cold
| waist | 72 cm / 28.1" |
|---|---|
| hip | 94 cm / 36.7" |
| inseam length | 84 cm / 32.8" |
| length | 109 cm / 42.5" |
Related products
-


Vintage jeans 90s reworked crop grunge black denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart -


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Add to cart -


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart