



Vintage Levi’s Denim Shorts Reworked Rare Orange Tab Levi’s Jeans
34.00 €
1 in stock
SKU: 19852
Categories: Shorts, Reworked Vintage
Description
These reworked vintage denim shorts are cool like nothing was before. We bleached and distressed them to get this awesome look. Featuring a zip closure, a classic five-pocket styling with an extra high waist and an orange Levi’s tab. It arrived straight from the 80s in great vintage condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Denim |
| Featured material | Denim |
Levi's
Our model, Eszter K is 161 cm / 62.8" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: 29/32
| waist | 69 cm / 26.9" |
|---|---|
| hip | 94 cm / 36.7" |
| length | 35 cm / 13.7" |







