




Description
Vintage block heel shoes straight from the 90s in good condition. Made of genuine reptile skin, these babes are a pretty rare find. As it’s a real vintage item, some signs of age are to be expected. The surface is a little bit sticky — this is something that usually happens to vintage patent leather.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 90s |
| Shoe size | 36.5 |
| Components | real snakeskin |
| Featured material | Leather |
högl
Labelled size: 3 1/2
| inner foot length | 23 cm / 9.0" |
|---|---|
| heel height | 5 cm / 2.0" |
| width (at the widest) | 7 cm / 2.7" |
Related products
-


Vintage Kangol Boots Y2K Leather Suede Heeled Ankle Boots
39.00 € Add to cart -


Vintage leather shoes 80s grey suede open toe sandals
32.00 € Read more -


Vintage Y2K The Art Company Box Boots in Brown Leather
199.00 € Add to cart -


Vintage Jeffrey Campbell shoes 2000s golden leather heels
39.00 € Read more