


Vintage Leather Jacket Y2K Suede Blazer in Beige
69.00 €
1 in stock
SKU: 28688
Category: Coats & Jackets
Description
Y2K vintage fairycore suede blazer jacket! Not only is this leather beauty as sustainable as a salad in a reusable container, but it also comes with two pockets for hiding snacks and secrets. Bring on the beige, baby!
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | leather |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
Gipsy
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Dry clean only
Labelled size: L
| armpit to armpit | 55 cm / 21.5" |
|---|---|
| sleeves | 68 cm / 26.5" |
| length | 68 cm / 26.5" |
Related products
-


Vintage Jacket Reworked Feminist Graphic Purple Patch Blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage crop denim jacket Reworked clear vinyl PVC open back
49.00 € Add to cart -


Vintage 90s Umbro Slim Fit Sweatshirt in Red
37.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Denim Jacket 80s Reworked Hand-painted Cloud
74.00 € Add to cart