





Vintage Leather Jacket 70s Chunky Brown Suede Coat
94.00 €
1 in stock
SKU: 24737
Category: Coats & Jackets
Description
A true vintage leather jacket from the magical 70s. Although time travel is a bit exhausting, this piece withstood the test of time and we even cleaned it for you. It features genuine suede, button & belt closure and three pockets. It’s fully lined except for its sleeves. See, travel back in time has never been easier, just jump on the vintage bandwagon and let the fun begin.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 70s |
| Clothing size | XL |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Dry clean only
| shoulder | 44 cm / 17.2" |
|---|---|
| armpit to armpit | 56 cm / 21.8" |
| waist | 106 cm / 41.3" |
| sleeves | 66 cm / 25.7" |
| length | 77 cm / 30.0" |
Related products
-


Vintage Puffer Jacket 90s Windbreaker Winter Coat in Red
69.00 € Read more -


Vintage denim jacket Reworked Social Distortion embroidery
64.00 € Add to cart -


Vintage silk bomber jacket 90s space patch coat
39.00 € Read more -


Vintage Jacket Reworked Feminist Graphic Purple Patch Blazer
49.00 € Add to cart