



Description
A shiny purple knit jumper with metallic fibres. It’s a real vintage piece from the early 90s that is still in flawless condition. Fits more sizes, please check the exact measurements!
Additional information
| Color | purple |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | One size |
| Featured material | Mixed |
Our model, Eszter K is 161 cm / 62.8" tall and she's a size S.
Hand wash only
| shoulder | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| width (seam to seam) | 62 cm / 24.2" |
| sleeves | 67 cm / 26.1" |
| length | 76 cm / 29.6" |
Related products
-


Vintage Crocheted Cardigan 50s Rare Handmade Beige Lace Top
99.00 € Add to cart -


Vintage Crochet Cardigan 70s Handmade Hippie Top
44.00 € Add to cart -


Vintage jumper 90s long shiny sequin sweater w silver bunny
29.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Cardigan Y2K Lettuce Hem Black Crop Top
29.00 € Add to cart