



Vintage Knit Jumper 80s Reworked Cashmere Mushroom Sweater
54.00 €
1 in stock
SKU: 27561
Categories: Jumpers, Reworked Vintage
Description
Reworked vintage knit jumper, a real 80s gem in mint condition. It’s a one-off piece that we decorated with a knitted ribbon — the mushroom is hand-sewn on the jumper. The sweater itself was made in Scotland from the softest yellow cashmere and rocks a nice oversized cut. Go, go, go!
Additional information
| Color | yellow |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | One size |
| Components | cashmere |
| Featured style | Oversized |
| Featured material | Cashmere |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Hand wash only
| armpit to armpit | 58 cm / 22.6" |
|---|---|
| sleeves (measured from neckline) | 85 cm / 33.2" |
| length | 70 cm / 27.3" |
Related products
-


Vintage Knit Cardigan Y2K Reworked Tie-dye Bleach Pink Top
32.00 € Add to cart -


Vintage knit jumper 80s shiny blue long chunky sweater
29.00 € Add to cart -


Vintage knit jumper 80s fluffy weird ugly Xmas sweater
34.00 € Read more -


Vintage knit jumper 90s graphic statement striped sweater
29.00 € Add to cart