



Vintage knit jumper 80s fluffy weird ugly Xmas sweater
34.00 €
Out of stock
SKU: 15357
Category: Jumpers
Description
A totally rad fluffy knit jumper from the 80s. This vintage babe survived in flawless condition. Its fabric is unlabelled, feels like cotton-acryl blend. Fits more sizes, please check the exact measurements!
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | Oversized |
| Components | mixed |
| Featured material | Mixed |
Our model, Eszter K is 161 cm / 62.8" tall and she's a size S.
Machine wash cold
| shoulder | 60 cm / 23.4" |
|---|---|
| width (seam to seam) | 58 cm / 22.6" |
| width (at bottom) | 52 cm / 20.3" |
| sleeves | 58 cm / 22.6" |
| length | 66 cm / 25.7" |







