




Vintage Knit Cardigan Y2K Reworked Tie-dye Bleach Pink Top
32.00 €
1 in stock
SKU: 24707
Categories: Jumpers, Reworked Vintage
Description
This reworked vintage knit cardigan came from the sunshiny 2000s and it already stole your heart, didn’t it? It’s made of pink cotton fabric and we reverse tie-dyed it to get the nice cloudy pattern. Nothing more to say, just our standard daily styling advice: this one is best worn with more vintage clothes!
Additional information
| Color | pink |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton, polyamide |
| Featured style | Long Sleeved |
| Featured material | Cotton |
Our model, Rita is 164 cm / 64.0" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: S (36 / 38)
| shoulder | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| armpit to armpit (min) | 47 cm / 18.3" |
| armpit to armpit (max) | 54 cm / 21.1" |
| sleeves | 57 cm / 22.2" |
| length | 61 cm / 23.8" |
Related products
-


Vintage knit cardigan 90s fluffy grey furry jumper
27.00 € Add to cart -


Vintage Jumper 80s Handmade Balloon Sleeve Knit Wool Sweater
32.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Jumper 90s Pastel Rainbow Shredded Sweater
34.00 € Add to cart -


Vintage knit jumper 80s warm winter turtleneck sweater
29.00 € Add to cart