


Vintage Jumper 80s Handmade Balloon Sleeve Knit Wool Sweater
32.00 €
1 in stock
SKU: 23946
Category: Jumpers
Description
An amazing vintage knit jumper that entered our time tunnel in the disco-crazy 80s and just slipped out here in mint condition. It’s handmade and features awesome balloon sleeves and beads knitted in the pattern. It’s probably wool blend as it’s a bit scratchy. Pair this beaut with more vintage stuff!
Additional information
| Color | white |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | Oversized |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Hand wash only
| shoulder | 63 cm / 24.6" |
|---|---|
| Bust | 168 cm / 65.5" |
| sleeves | 63 cm / 24.6" |
| length | 65 cm / 25.4" |
Related products
-


Vintage knit jumper 90s yellow openwork crocheted sweater
27.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Jumper 90s Pastel Rainbow Shredded Sweater
34.00 € Add to cart -


Vintage knit jumper 80s silver turquoise Xmas sweater
27.00 € Add to cart -


Vintage knit cardigan 90s fluffy grey furry jumper
27.00 € Add to cart