




Vintage Gorpcore Jacket Y2K Grunge Hoodie in Khaki Cotton
44.00 €
Out of stock
Description
Check out this Y2K vintage jacket! It’s like a time machine – take a trip back in time without the carbon footprint! Plus, with four pockets, it’s perfect for carrying your sustainable water bottle and reusable shopping bag. Being eco-friendly never looked so hooded-tastic! Recommended size: EU 40-42.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton |
| Featured material | Cotton |
Our model, Klaudia is 169 cm / 65.9" tall and she's a size S.
Machine wash inside out
Labelled size: 42
| armpit to armpit | 48 cm / 18.7" |
|---|---|
| sleeves | 66 cm / 25.7" |
| length | 63 cm / 24.6" |







