



Vintage Dunlop shorts 80s white sports tennis hot pants
24.00 €
1 in stock
SKU: 20008
Category: Shorts
Description
Simple yet super stylish Dunlop shorts from the early 80s that are still in a flawless condition. Featuring a zip closure and two-two buttons on both sides to adjust the waist measurement. This absolute wardrobe staple gonna look great teamed with some chunky sneakers.
Additional information
| Color | white |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | L |
| Components | polyester |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Polyester |
Our model, Bogi is 163 cm / 63.6" tall and she's a size S. This is shown clipped on her, so please double check measurements!
Machine wash cold
Labelled size: UK 31.5
| waist max | 78 cm / 30.4" |
|---|---|
| hip | 98 cm / 38.2" |
| waist min | 76 cm / 29.6" |
| length | 35 cm / 13.7" |
Related products
-


Vintage hot pants 90s crazy printed board shorts
22.00 € Add to cart -


Vintage Wide-leg Shorts 40s Peasant Cottagecore Culottes
64.00 € Add to cart -


Vintage denim shorts 80s acid wash high waist cut-off jeans
24.00 € Add to cart -


Reworked denim shorts 90s vintage Don’t Care statement jeans
29.00 € Add to cart