




Vintage Dungarees 90s Daisy Patch Gorpcore Cargo Jumpsuit
49.00 €
1 in stock
SKU: 28353
Category: Jumpsuits & Playsuits
Tags: recommended size: EU 36-38, reworked, sad daisy patch, screen-printed
Description
This 90s vintage cargo jumpsuit is your new BFF – Best Fashion Find! Not only is it a sustainable choice, but it’s also a denim dream with five pockets and a button closure. Plus, the screen-printed sad daisy patch makes it extra cute. The hems were folded up by the previous owner, so you can make it longer if you wish.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured material | Denim |
Our model, Aliz is 172 cm / 67.1" tall and she's a size S.
Machine wash cold
| waist | 76 cm / 29.6" |
|---|---|
| inseam length | 65 cm / 25.4" |
| strap legth | 55 cm / 21.5" |
| rise | 56 cm / 21.8" |







