




Vintage Dress Y2K Reworked Deconstructed Shirt Tee
49.00 €
1 in stock
SKU: 23253
Categories: Dresses, Reworked Vintage
Description
Pop Sick reworked dress made from a black tee and a military green tie-dyed shirt. It has four arms, so it’s great for having some super fun time with your bae. Made from natural cotton fabric, this sustainable fashion gem’s gonna be your comfiest piece of clothing. Grab it or regret it!
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
| shoulder | 49 cm / 19.1" |
|---|---|
| Bust | 112 cm / 43.7" |
| sleeves | 28 cm / 10.9" |
| length | 91 cm / 35.5" |
Related products
-


Vintage psychedelic dress 60s velvet taffeta prom dress
64.00 € Read more -


Vintage pure silk dress 90s purple party dress Evening dress
44.00 € Add to cart -


Rare Vintage Escada Midi Dress 90s Yellow T-shirt Dress
69.00 € Add to cart -


Vintage No Fun denim dress 90s reworked button front dress
44.00 € Add to cart