




Vintage Denim Vest 90s Grunge Reworked Oversized Waistcoat
37.00 €
Out of stock
SKU: 12294
Categories: Reworked Vintage, Vests
Description
Rad like nothing was before, this grunge denim vest is a real vintage piece from the 90s. As it’s an oversized piece, it fits more sizes — please check the exact measurements! It features button closure and four pockets. We added some ripped details to get the ultimate grunge look.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | Oversized |
| Components | cotton |
| Featured material | Denim |
Our model, Sawa is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XXL.
Machine wash cold
| length | 64 cm / 25.0" |
|---|---|
| Bust | 11 cm / 4.3" |
| shoulder | 51 cm / 19.9" |







