



Vintage denim dress Reworked marble bleach button front midi
39.00 €
1 in stock
SKU: 21592
Categories: Dresses, Reworked Vintage
Description
Simple yet amazing dress with lots of buttons on its front. Straight from the 90s in good condition, we bleached it for you to get this cool marble pattern. It even has two pockets, so don’t hesitate, trust us, you need these pockets.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | XL |
| Components | cotton |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Denim |
Cappuccini
Our model, Laura is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XL.
Machine wash cold
Labelled size: 42
| Bust | 102 cm / 39.8" |
|---|---|
| waist | 96 cm / 37.4" |
| length | 107 cm / 41.7" |
Related products
-


Vintage Shirt Dress Y2K Reworked One-off Grunge Midi
49.00 € Add to cart -


Vintage party dress 90s open back silver evening mini
39.00 € Add to cart -


Vintage dress 60s revival psychedelic floral mod shirt dress
59.00 € Read more -


Vintage Slip Dress 50s Lace Lingerie Party Mini in Black
49.00 € Add to cart