





Vintage Coat Y2K Upcycled Satin Overcoat in Brown
69.00 €
1 in stock
SKU: 27520
Category: Coats & Jackets
Description
Y2K vintage satin puffer coat in excellent shape, what could be better than this? We replaced its buttons with mismatched black plastic ones to get the one-off look. It features two pockets and wide sleeves and it’s fully lined. Fits more sizes depending on the desired look; we recommend it for an EU size 40-42.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Components | cotton, metal, polyester |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Satin |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Dry clean only
Labelled size: D 42
| armpit to armpit | 57 cm / 22.2" |
|---|---|
| sleeves | 63 cm / 24.6" |
| length | 105 cm / 41.0" |
Related products
-


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage Coat 80s Warm Wool Winter Coat in Red
59.00 € Add to cart -


Vintage Jacket Reworked Feminist Graphic Purple Patch Blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage beige blazer 50s almond golden boxy fit jacket
69.00 € Add to cart