




Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Flare Pants in Beige
34.00 €
1 in stock
SKU: 28519
Category: Trousers & Jeans
Description
Y2K vintage trousers are like a time machine for your legs! Sustainable fashion never felt so comfy and cute. These cargo pants are perfect for hauling around all your vintage finds and they’re made from soft cotton that’s kind to the planet. Sustainable fashion never looked so rad!
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Our model, Aliz is 172 cm / 67.1" tall and she's a size S.
Machine wash inside out
Labelled size: F 40
| waist | 80 cm / 31.2" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 76 cm / 29.6" |
Related products
-


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Reworked Benetton Trousers 80s Vintage Pink Tapered Pants
39.00 € Add to cart