




Description
Meet the Y2K vintage knee shorts – the OG of sustainable fashion! With six pockets and a cargo style, these beige beauties were the go-to for festival season in the early 2000s. Made to last with pure cotton, there’s nothing these shorts can’t handle. Just don’t forget the sunscreen!
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Our model, Aliz is 172 cm / 67.1" tall and she's a size S.
Machine wash inside out
Labelled size: W 32
| waist | 86 cm / 33.5" |
|---|---|
| rise | 26 cm / 10.1" |
| inseam length | 30 cm / 11.7" |
Related products
-


Vintage Wide-leg Shorts 40s Peasant Cottagecore Culottes
64.00 € Add to cart -


Vintage high-waisted shorts 70s reworked feminist embroidery
39.00 € Add to cart -


Vintage Jorts 90s Reworked Bleached Jeans
47.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Denim Shorts Reworked Rare Orange Tab Levi’s Jeans
34.00 € Add to cart