



Vintage Cargo Jeans Y2K Upcycled Overdyed Camo Pants
42.00 €
1 in stock
Description
Y2K vintage trousers are like old friends – comfortable, familiar, and always there when you need them. And with their upcycled, overdyed denim and cargo style, they’re sustainable friends too. Plus, they have four pockets, which is basically four more than any trendy new trousers these days.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, elastane, polyester |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Denim |
Our model, Panna is 171 cm / 66.7" tall and she's a size S.
Machine wash separately
Labelled size: EU 40
| waist | 80 cm / 31.2" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 79 cm / 30.8" |
Related products
-


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart