


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 €
1 in stock
SKU: 23720
Category: Trousers & Jeans
Description
Vintage capri trousers that entered our time tunnel in the 00s and just slipped out here in great condition. It rocks stretchy beige fabric, two pockets and zip closure. We have nothing left to add, so here comes our daily styling tip: mix this one with more vintage stuff!
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | elastane, polyamide, viscose |
| Featured style | Cropped |
| Featured material | Mixed |
RC Collection
Our model, Bori is 167 cm / 65.1" tall and she's a size XS.
Machine wash separately
Labelled size: 38
| waist | 74 cm / 28.9" |
|---|---|
| hip (min) | 88 cm / 34.3" |
| hip (max) | 100 cm / 39.0" |
| length | 86 cm / 33.5" |
Related products
-


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Add to cart