




Vintage Blazer Y2K Buttoned Fitted Jacket in Beige
44.00 €
1 in stock
SKU: 28823
Category: Coats & Jackets
Description
Introducing the Y2K vintage blazer by Taboo! This beige beauty is like a time-travelling fashion wizard, transporting you back to the era when Britney still had her snake. Made from comfy cotton and featuring a button closure, it’s the perfect mix of sustainable and rad.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, metal, nylon |
| Featured style | Blazer |
| Featured material | Cotton |
taboo
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Hand wash only
Labelled size: 38
| armpit to armpit | 50 cm / 19.5" |
|---|---|
| length | 58 cm / 22.6" |
| sleeves | 61 cm / 23.8" |
Related products
-


Vintage denim jacket 80s grunge acid wash cropped jacket
34.00 € Add to cart -


Vintage beige blazer 50s almond golden boxy fit jacket
69.00 € Add to cart -


Hand-painted denim jacket – Reworked vintage jacket
94.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Denim Jacket 80s Reworked Hand-painted Cloud
74.00 € Add to cart