



Vintage 90s Winter Coat in Grey Wool Reworked Faux Fur Heart
69.00 €
1 in stock
Description
This reworked Y2K vintage coat is your ticket to fluffy fabulosity. Slip it on and watch heads turn as the faux fur heart we added steals everyone’s show. Winter style just got a major upgrade!
Features:
– three pockets
– button closure
– 56% wool, 31% nylon, 8% kashmir, 5% polyester
– lined
– reworked
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | XS |
| Components | kashmir, nylon, polyester, wool |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Wool |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Dry clean only
Labelled size: 34
| armpit to armpit | 58 cm / 22.6" |
|---|---|
| sleeves | 62 cm / 24.2" |
| length | 97 cm / 37.8" |
Related products
-


Vintage blazer 90s vintage cropped jacket in maroon wool
34.00 € Add to cart -


Vintage Wool Coat 80s Preppy Cottagecore Jacket in Brown
64.00 € Add to cart -


Vintage Y2K Slim Fit Denim Jacket in Acid Wash Grey
34.00 € Add to cart -


Vintage denim jacket 90s reworked cropped grunge jacket
49.00 € Add to cart