




Vintage 90s Hugo Boss Baggy Jeans in Black
54.00 €
1 in stock
SKU: 24847
Category: Trousers & Jeans
Tags: 90s vintage fashion, baggy denim pants, boyfriend jeans, Hugo Boss, y2k grunge clothing
Description
These 90s vintage jeans by Hugo Boss are the baggy denim time capsule you didn’t know you needed, ready to transport you back to the era of grunge and dial-up tones.
Features:
– five pockets
– zip & button closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | XL |
| Components | cotton |
| Featured style | Straight |
| Featured material | Denim |
Hugo Boss
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash cold
Labelled size: W36 L34
| waist | 86 cm / 33.5" |
|---|---|
| inseam length | 86 cm / 33.5" |
| length | 112 cm / 43.7" |
Related products
-


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart