





Vintage 90s Boyfriend Jeans in Faded Black
34.00 €
1 in stock
SKU: 32201
Category: Trousers & Jeans
Tags: 90s vintage fashion, black denim trousers, boyfriend jeans, grunge outfit, middle rise waist, ribbed denim pants, y2k style clothing
Description
These Dockhouse 90s vintage jeans are the ultimate grunge outfit essential, ready to rock your Y2K style clothing game with their middle rise waist and ribbed black denim in faded black.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton |
| Featured style | Straight |
| Featured material | Cotton |
Dockhouse
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash cold
Labelled size: 33
| waist (seam to seam) | 42 cm / 16.4" |
|---|---|
| rise | 30 cm / 11.7" |
| inseam length | 81 cm / 31.6" |
Related products
-


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s reworked crop grunge black denim trousers
29.00 € Read more