




Vintage 80s Wide-Leg Leather Trousers in Black
49.00 €
1 in stock
Description
These 80s vintage high-waisted leather trousers by Meindl are so wide-leg fabulous, you’ll feel like you’re strutting out of a synth-pop music video!
Features:
– two pockets
– zip closure
– 100% leather
– lined
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | M |
| Components | leather |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Leather |
Meindl
Our model, Maja is 172 cm / 67.1" tall and she's a size M.
Dry clean only
Labelled size: 40
| waist (seam to seam) | 37 cm / 14.4" |
|---|---|
| rise | 30 cm / 11.7" |
| inseam length | 34 cm / 13.3" |
Related products
-


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Add to cart -


Vintage crop trousers 90s reworked capri pants
32.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more