




Vintage 80s Studded Leather Biker Jacket in Black
199.00 €
1 in stock
Description
This 80s vintage biker jacket is your ticket to reliving the days when leather was tougher, studs were shinier, and your biggest worry was finding the right mixtape for your Walkman.
Features:
– zip closure
– 100% leather
– lined
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | S |
| Components | leather |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
Our model, Fanni is 163 cm / 63.6" tall and she's a size XS.
Dry clean only
Labelled size: 34
| armpit to armpit | 50 cm / 19.5" |
|---|---|
| sleeves | 60 cm / 23.4" |
| length | 53 cm / 20.7" |
Related products
-


Vintage Puffer Jacket 90s Windbreaker Winter Coat in Red
69.00 € Read more -


Vintage beige blazer 50s almond golden boxy fit jacket
69.00 € Add to cart -


Vintage Jacket Reworked Feminist Graphic Purple Patch Blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Add to cart