



Vintage 80s Pinstriped Shorts in Black
29.00 €
1 in stock
Description
These 80s vintage pinstriped shorts are your ticket to a high rise waist adventure that even Marty McFly would envy!
Features:
– four pockets
– zip closure
– 65% polyester, 33% viscose, 2% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 80s |
| Clothing size | L |
| Components | elastane, polyester, viscose |
| Featured style | Straight |
| Featured material | Mixed |
Our model, Kisa is 180 cm / 70.2" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: 36
| waist (seam to seam) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| rise | 32 cm / 12.5" |
| inseam length | 15 cm / 5.9" |







