



Vintage 30s Antique Peasant Blouse in White Cottagecore
79.00 €
1 in stock
Description
This vintage peasant blouse is a rare antique item from the 30s and it’s still in excellent condition. Featuring white cotton fabric and hand-embroidered pattern. Our in-house rework team cropped its sleeves and added a bronze O-ring to get this one-off look.
Additional information
| Color | white |
|---|---|
| Era | 30s |
| Clothing size | One size |
| Components | cotton |
| Featured material | Cotton |
Our model, Aliz is 172 cm / 67.1" tall and she's a size S.
Machine wash cold
| shoulder | 39 cm / 15.2" |
|---|---|
| sleeves | 39 cm / 15.2" |
| width (seam to seam) | 68 cm / 26.5" |
Related products
-


Vintage Lee Cooper Shirt 70s Reworked Tie-dye Denim Shirt
34.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Shirt Y2K White Cut-out Crop Blouse
47.00 € Add to cart -


Vintage Crop Blouse 50s Reworked Preppy Shirt White Cotton
39.00 € Add to cart -


Vintage Blouse 50s Rare Handmade Top in Pastel Pink
49.00 € Add to cart