






Reworked Vintage Y2K Wide-Leg Shorts in Purple Linen
49.00 €
1 in stock
SKU: 32168
Categories: Shorts, Reworked Vintage
Tags: 2000s style clothing, hand painted pants, linen shorts, low rise waist, reworked, star pattern, whimsigoth, wide leg capri pants, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage shorts are like a whimsical time machine, transporting you back to the era of low-rise waistlines and capri pants!
We used machine-washable, industrial-quality textile paint.
Features:
– linen fabric
– four pockets
– zip closure
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black, purple |
|---|---|
| Pattern | abstract |
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Linen |
Our model, Tupy is 165 cm / 64.4" tall and she's a size M.
Machine wash inside out
| waist (seam to seam) | 41 cm / 16.0" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 24 cm / 9.4" |







