





Reworked Vintage Y2K Wide-Leg Jeans in Blue
49.00 €
Out of stock
SKU: 31696
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Tags: 2000s style clothes, boyfriend jeans, dirty mud wash, reworked clothing, upcycled denim, wide leg pants, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage jeans are wide-leg wonders with a dirty mud wash that’ll have you strutting like it’s 2003 and you’re the star of your own reality show!
Recommended size: EU 40-42
Features:
– five pockets
– button closure
– boyfriend cut – looks killer on your hips
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Denim |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
| waist (seam to seam) | 43 cm / 16.8" |
|---|---|
| rise | 28 cm / 10.9" |
| inseam length | 86 cm / 33.5" |
Related products
-


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Add to cart -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more -


Vintage jeans 90s reworked crop grunge black denim trousers
29.00 € Read more