



Reworked Vintage Y2K Levi’s Wide-Leg Denim Shorts in Grey
49.00 €
1 in stock
SKU: 31698
Categories: Shorts, Reworked Vintage
Tags: 2000s style clothing, denim jorts, Levi's, reworked jeans, upcycled pants, y2k grunge, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage denim shorts by Levi’s are the ultimate upcycled pants for those days when you want to feel like a 2000s grunge legend without breaking a sweat!
Recommended size: EU 40-42 depending on the desired fit.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Denim |
Levi's
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash separately
Labelled size: W34
| waist (seam to seam) | 44 cm / 17.2" |
|---|---|
| rise | 26 cm / 10.1" |
| inseam length | 36 cm / 14.0" |







