



Reworked Vintage Y2K Levi’s Denim Shorts with Star Print
49.00 €
1 in stock
SKU: 32058
Categories: Shorts, Reworked Vintage
Tags: 2000s style clothing, denim shorts, levi's jeans, reworked, star printed, upcycled cut-offs, whimsigoth, y2k grunge, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage denim shorts by Levi’s are the sassy lovechild of 2000s style and whimsigoth dreams.
Features:
– five pockets
– button closure
– 97% cotton, 2% polyester, 1% elastane
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green, pink |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XXL |
| Components | cotton, elastane, polyester |
| Featured style | Cropped |
| Featured material | Cotton |
Levi's
Machine wash inside out
| waist (seam to seam) | 44 cm / 17.2" |
|---|---|
| rise | 33 cm / 12.9" |
| inseam length | 29 cm / 11.3" |
Related products
-


Vintage hot pants 90s crazy printed board shorts
22.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s 590 Jeans 90s Reworked Bleached Denim Shorts
49.00 € Read more -


Vintage Levi’s Denim Shorts Reworked Rare Orange Tab Levi’s Jeans
34.00 € Add to cart -


Vintage Wide-leg Shorts 40s Peasant Cottagecore Culottes
64.00 € Add to cart