





Reworked Vintage Y2K Flare Jeans in Overdyed Green
49.00 €
1 in stock
SKU: 26993
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Tags: 2000s vintage style, flare trousers, green pants, overdyed, reworked, upcycled
Description
These Y2K vintage overdyed green jeans are the green flare trousers that will have you strutting like it’s the year of frosted tips and flip phones!
Features:
– five pockets
– zip closure
– 98% cotton, 2% elastane
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
labelled size: 38
| waist | 76 cm / 29.6" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 86 cm / 33.5" |
Related products
-


Vintage crop trousers 90s reworked capri pants
32.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Reworked Benetton Trousers 80s Vintage Pink Tapered Pants
39.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more