




Reworked Vintage Y2K Bootcut Jeans in Green
39.00 €
1 in stock
SKU: 27078
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Tags: 2000s style clothing, bootcut jeans, green denim trousers, low rise pants, reworked, whimsigoth, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage jeans in green denim are the perfect throwback to when bootcut flares were the ultimate leg party.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 98% cotton, 2% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Maja is 172 cm / 67.1" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: W40 L32
| waist | 86 cm / 33.5" |
|---|---|
| rise | 19 cm / 7.4" |
| inseam length | 80 cm / 31.2" |
Related products
-


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart