



Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 €
Out of stock
SKU: 20335
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Description
Absolute wardrobe-staple grey trousers from the 90s. It’s a nice high-waisted style with zip closure and two pockets. It survived in flawless condition. Made of the comfiest stretchy fabric.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Components | elastane, polyester, viscose |
| Featured style | Slim |
| Featured material | Mixed |
Our model, Bogi is 163 cm / 63.6" tall and she's a size S. This is shown clipped on her, so please double check measurements!
Machine wash cold
| waist | 77 cm / 30.0" |
|---|---|
| hip | 110 cm / 42.9" |
| length | 107 cm / 41.7" |
Related products
-


Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Reworked Benetton Trousers 80s Vintage Pink Tapered Pants
39.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Add to cart