



Reworked Vintage Shirt 90s Beige Linen Open Back Blouse
44.00 €
1 in stock
SKU: 25357
Categories: Reworked Vintage, Shirts & Blouses
Description
Reworked vintage shirt from the 90s with a rad open-back detail added by our in-house rework team. It’s made of beige linen and comes with two pockets and a zip closure. In a nutshell, vintage will never go out of fashion, so, it is always your best choice.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | S |
| Components | linen |
| Featured style | Long Sleeved |
| Featured material | Linen |
Machine wash cold
Labelled size: D 36
| shoulder | 43 cm / 16.8" |
|---|---|
| width (seam to seam) | 48 cm / 18.7" |
| sleeves | 43 cm / 16.8" |
| length | 66 cm / 25.7" |
Related products
-


Vintage Crop Blouse 50s Reworked Preppy Shirt White Cotton
39.00 € Add to cart -


Vintage Lee Cooper Shirt 70s Reworked Tie-dye Denim Shirt
34.00 € Add to cart -


Reworked Denim Shirt 90s Vintage Eat Acid Pastel Crop Top
34.00 € Add to cart -


Vintage blouse 80s reworked balloon sleeve top mask set
49.00 € Add to cart