



Reworked Vintage Blazer 60s Feminist Hairy Leg Graphic Jacket
69.00 €
1 in stock
SKU: 25618
Categories: Coats & Jackets, Reworked Vintage
Description
Black blazer from the psychedelic 60s, a true vintage babe still in mint condition and we even reworked it for you: we sewed one of our hand-embroidered Hairy Legs patches on its back. It’s our own graphic and we printed and embroidered it at our small home studio. The blazer is made of black wool fabric and comes with two pockets and a button closure. It’s fully lined. Don’t hesitate, grab this reworked vintage gem before someone else does.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 60s |
| Clothing size | M |
| Components | wool |
| Featured style | Blazer |
| Featured material | Wool |
Our model, Klaudia is 169 cm / 65.9" tall and she's a size S.
Dry clean only
| shoulder | 42 cm / 16.4" |
|---|---|
| armpit to armpit | 50 cm / 19.5" |
| length | 70 cm / 27.3" |
| sleeves | 61 cm / 23.8" |
Related products
-


Hand-painted denim jacket – Reworked vintage jacket
94.00 € Add to cart -


Vintage denim jacket 90s reworked cropped grunge jacket
49.00 € Add to cart -


Vintage Wool Coat 80s Preppy Cottagecore Jacket in Brown
64.00 € Add to cart -


Vintage Jacket Reworked Feminist Graphic Purple Patch Blazer
49.00 € Add to cart