



Vintage Y2K Flare Trousers in Black Reworked Flower Patch
42.00 €
1 in stock
Description
These Y2K vintage trousers are for those who want to spice up their wardrobe. With a reworked twist (we added our screen-printed weird flower patch), you’ll be turning heads in these black flares.
Features:
– two pockets
– zip closure
– 68% polyester, 28% viscose, 4% elastane
– reworked
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Components | elastane, polyester, viscose |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: D 42
| waist | 88 cm / 34.3" |
|---|---|
| rise | 26 cm / 10.1" |
| inseam length | 79 cm / 30.8" |
Related products
-


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s reworked crop grunge black denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more -


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more