



Vintage Shirt Y2K Reworked Butterfly Wing Top in Purple
44.00 €
1 in stock
Description
This purple Y2K vintage shirt has been around longer than today’s TikTok trends. Plus, the reworked butterfly wing hem adds an extra flair that’ll have everyone asking “where did you get that shirt?”
Additional information
| Color | purple |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Featured style | Long Sleeved |
| Featured material | Cotton |
Our model, Fanni is 163 cm / 63.6" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
Labelled size: 38
| width (seam to seam) | 50 cm / 19.5" |
|---|---|
| sleeves | 62 cm / 24.2" |
| length | 36 cm / 14.0" |
Related products
-


Reworked Vintage Shirt Y2K White Cut-out Crop Blouse
47.00 € Add to cart -


Vintage Crop Blouse 50s Reworked Preppy Shirt White Cotton
39.00 € Add to cart -


Reworked Levi’s Denim Shirt 90s Vintage Tie-dye Queerdo Top
39.00 € Read more -


Reworked Denim Shirt 90s Vintage Eat Acid Pastel Crop Top
34.00 € Read more