




Vintage Levi’s Jeans 90s Rework PVC See-through Denim Pants
59.00 €
1 in stock
SKU: 24881
Categories: Reworked Vintage, Trousers & Jeans
Description
Pop Sick reworked vintage Levi’s jeans with a see-through PVC panel. Feel the 90s vibe? Yup. Comes to you in great condition, closes with buttons at the front. Its five pockets complete its beauty. Don’t hesitate, grab this one-off piece of reworked clothing before someone else does! For an EU size 40-42 depending on the desired fit.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | XL |
| Components | cotton |
| Featured style | Straight |
| Featured material | Denim |
Levi's
Our model, Manna is 186 cm / 72.5" tall and she's a size L.
Machine wash cold
Labelled size: W34 L32
| waist | 86 cm / 33.5" |
|---|---|
| hip | 106 cm / 41.3" |
| inseam length | 82 cm / 32.0" |
| length | 108 cm / 42.1" |
Related products
-


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more -


Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Add to cart -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more