




Vintage Jeans 90s Reworked Sad Smiley Patch Denim Pants
39.00 €
Out of stock
Description
Reworked vintage black boyfriend jeans straight from the 90s, what could be better than this? We sewed a hand-printed sad face patch on its back. Featuring a straight-leg cut, five pockets and a button closure.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | XS |
| Components | cotton |
| Featured style | Straight |
| Featured material | Denim |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash separately
Labelled size: W 27 L 32
| waist | 68 cm / 26.5" |
|---|---|
| rise | 26 cm / 10.1" |
| inseam length | 83 cm / 32.4" |
Related products
-


Reworked Benetton Trousers 80s Vintage Pink Tapered Pants
39.00 € Add to cart -


Vintage Y2K Flare Trousers in Beige Corduroy
32.00 € Add to cart -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s reworked crop grunge black denim trousers
29.00 € Read more