



Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 €
1 in stock
SKU: 24659
Categories: Reworked Vintage, Trousers & Jeans
Description
Insanely cool reworked vintage flare jeans, a magical Y2K gem with a hand-painted Sad Smiley pattern. It features wide legs, natural fabric, zip and snap closure and five pockets. It’s a one-off vintage item that we offer here – don’t let it slip away!
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Klaudia is 169 cm / 65.9" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: S
| waist | 75 cm / 29.3" |
|---|---|
| hip | 96 cm / 37.4" |
| inseam length | 81 cm / 31.6" |
| length | 103 cm / 40.2" |
Related products
-


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more