




Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Bleached Denim Pants
49.00 €
1 in stock
Description
These Y2K vintage jeans are like a time machine for your legs – back to a time of frosted tips and flip phones. Plus, they’re reworked by us with some bleach. And with four pockets, you can carry all your essentials with you. Just be sure to change your MySpace top 8 accordingly.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Aliz is 172 cm / 67.1" tall and she's a size S.
Machine wash cold
| waist | 82 cm / 32.0" |
|---|---|
| rise | 20 cm / 7.8" |
| inseam length | 86 cm / 33.5" |
Related products
-


Vintage jeans 90s reworked crop grunge black denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Read more -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Read more