




Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Bleach Painted Denim Pants
42.00 €
1 in stock
SKU: 24911
Categories: Reworked Vintage, Trousers & Jeans
Description
A Y2K vintage jeans that survived all these years in excellent condition. We bleach-painted it to get this nice starry sky pattern. It features slightly stretchy denim fabric, two pockets and a zip & button closure. Save the planet, switch to vintage now!
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Klaudia is 169 cm / 65.9" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: EUR36
| waist | 70 cm / 27.3" |
|---|---|
| hip | 88 cm / 34.3" |
| inseam length | 81 cm / 31.6" |
| length | 108 cm / 42.1" |
Related products
-


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart -


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart -


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Add to cart