



Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 €
Out of stock
SKU: 22463
Categories: Reworked Vintage, Trousers & Jeans
Description
Pop Sick reworked vintage jeans with asymmetrically cropped and shredded hems. Such hot, much rad, radiates real vintage aesthetics. Five pockets, zip and button closure. “Likeable”, our time tunnel said (on her sexy low-pitched voice).
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton |
| Featured style | Cropped |
| Featured material | Denim |
cappopera
Our model, Anna is 167 cm / 65.1" tall and she's a size S.
Machine wash cold
| waist | 80 cm / 31.2" |
|---|---|
| hip | 102 cm / 39.8" |
| length | 94 cm / 36.7" |
Related products
-


Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more -


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Add to cart -


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Add to cart