




Reworked Vintage Y2K Silk Blouse in Mauve with Butterfly Wing Hem
59.00 €
1 in stock
SKU: 28283
Categories: Reworked Vintage, Shirts & Blouses
Tags: 2000s style fashion, butterfly wing hem, circus aesthetic, designer vintage, European vintage, mauve crop shirt, natural fabric, pure silk, ruffle detail, upcycled, y2k vintage clothing
Description
This reworked Y2K vintage silk blouse is the ultimate sustainable fashion statement! Perfect for looking rad while saving the planet. The butterfly wing hem is a quirky touch that will have you feeling like a walking work of art. Plus, you’ll never run into someone wearing the same thing as you!
Recommended size: EU 38-40
Additional information
| Color | pink |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | silk |
| Featured style | Long Sleeved |
| Featured material | Silk |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Hand wash only
| armpit to armpit | 54 cm / 21.1" |
|---|---|
| sleeves | 61 cm / 23.8" |
| length | 42 cm / 16.4" |
Related products
-


Vintage Shirt Y2K Reworked Butterfly Wing Top in Purple
44.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Shirt 90s Beige Linen Open Back Blouse
44.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Shirt Y2K White Cut-out Crop Blouse
47.00 € Add to cart -


Reworked Levi’s Denim Shirt 90s Vintage Tie-dye Queerdo Top
39.00 € Read more